کندن علف های هرز!

 

آزادی بیان٬‌ آزادی قلم ها٬‌ ممنوع القلم٬‌ سریع القلم٬‌ فیسبوک٬‌ خوانندگی زنان٬‌ رفع سانسور٬‌ جلوگیری از ممیزی٬‌ چاپ آثار همه ی نویسندگان٬‌ نشر چشمه٬ کانون نویسندگان٬‌ خانه ی سینما٬‌ سپردن فرهنگ به اهل آن٬‌ مردمی و صنفی شدن فرهنگ و ...

اینها بیشترین کلماتی است که در عمر چند ماهه ی دولت یازدهم در حوزه ی فرهنگ بیان شده است و پیرامون آنها بیشترین بحث ها و سخنان رانده شده است. واژه هایی که متولیان فرهنگ در دولت یازدهم را به اظهارات گاها متناقضی با ایدئولوژی انقلاب اسلامی واداشته و گاها اعتراض علما و امت حزب الله را نیز به دنبال داشته است.

 

 

دیروز و در سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی٬‌ اعضای این شورا با رهبر معظم انقلاب اسلامی‌٬ حضرت امام خامنه ای دیدار کردند. شورایی که ریاست آن به عهده ی رئیس جمهور جدید بود و وزیر فرهنگ نیز در آن عضویت داشت٬‌ دیروز پاسخ های مهم و درخور توجهی را از رهبر انقلاب در باب مسائل فرهنگی روز و اظهار نظرهایشان دریافت داشتند.

 

  • برای فعالیتهای فرهنگی، برنامه ریزی ضروری است و نمیتوان انتظار داشت که فرهنگ کشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی، به خودی خود پیش برود.
  • نظارت و هدایت دولت درخصوص  مسائل فرهنگی لازم است و دستگاههای مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی کشور مسئولند.
  • هدایت و نظارت در مسائل فرهنگی  همچون مراقبت باغبان از گلهای زیباست و کندن علف های هرز در یک بوستان به معنای رشد گلها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هواست.
  • حساس بودن و مقابله با مسائل مخرّب فرهنگی از وظایف نظارتی حکومت است. همه ما در قبال مسائل فرهنگی و فرهنگ عمومی کشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.
  • فرهنگ همواره متکی به حضور مردم است. سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حکومت و دولت در عرصه فرهنگ نیز به معنای سلب حضور مردم نمی باشد.
  • برخی اظهارات  در خصوص لزوم آزادی های فرهنگی همچون غرب غیر مسئولانه است. چرا هنگامی که غربی ها بر مسائل غیر معقول و انحرافی همچون اختلاط زن و مرد با عنوان تساوی زن و مرد، یا سبک زندگی خود با عنوان پیشرفت و تجدد لجاجت دارند، ما بر ارزشهای والای فرهنگ خود اصرار نداشته باشیم؟

 

-----

. این مطلب در سایت منعکس شده است.

/ 6 نظر / 37 بازدید
یک خواننده

سلام اول اینکه: طی 4 سال آینده خالصین از امت حزب الله، خالص تر میشن و ناخالصین آشکارتر! دوم اینکه: مطمئن باش روحانی و امثال روحانی نمیتونه به این ملت و امت حزب الله ضربه بزنه! اگر خدا به من بگه در دنیا چه آرزویی داری؟ بهش میگم خدایا! فقط چهره نفاق رئیس مجلس (علی لاریجانی) رو برای ملت آشکار کن، بلایی که این فرد به سر امت حزب الله آوُرد، هیچ کس نیاورد. علت اصلی برپایی فتنه سال 1388 هم همین علی لاریجانی بود که قبل از اعلام نتیجه انتخابات به موسوی پیام تبریک داد و اون بدبخت رو در توهم فرو بُرد، بعد که دید خرابکاری کرده، موضوع رو انکار کرد! در طول ریاست جمهوری احمدی نژاد، پشت سر مطهری جا خورد و با بلندگوی مطهری و سایر نماینده ها، احمدی نژاد رو به دردسرهایی متعددی انداخت. بعدش هم همه اش دم از پیروی از خط ولایت فقیه میزنه!!! نقاق پشت نفاق .... اگر مردم بدونند چه جنایاتی رو مرتکب شده، خودشون اونو اعدام میکنند. از خدا میخوام این مرد رو خسر الدنیا و الاخره کنه.

حیدری

لبیک یا خامنه ای ---- لبیک یا حسین است

راحیل نور

سلام شهیدان را شهیدان میشناسند ... بچه های مقاومت روی خط هستند . نحن مقاومون الی الابد ... یاعلی ...

طلعت آدینه

سلام وعرض ادب و احترام. 30هزار دینار طلا،رقمی بود که یزید به هر نفر اهل خواص کوفه داد ودینشان را خرید ! هر دینار،چهار ونیم گرم.هر گرم 96هزار تومان!که به پول امروز،نزدیک به13میلیارد تومان ! اگر چنین پیشنهادی به شما میشد،چه میکردید ؟! یلدایتان حسینی ... یاهو

یار دلدار

سلام بینشی که امام خامنه ای در مورد مسائل فرهنگی دارن به والله اگه 1دهم درصدش رو مسئولین داشتن الآن به معنای واقعی کلمه تو کلیسا ها و کنیسه ها ندای الله اکبر سر میدادیم .

علیرضا

سلام ممنون میشم به وبلاگم سر بزنید باعث افتخاره برام مایلم تبادل لینک کنم ممنون میشم قبول کنید