ما٬‌امریکا و جمع آوری آرا!

 

با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم٬ تقلای کاندیداهای بالقوه این پست برای معرفی خود و بیان دیدگاه هایشان برای نخبگان٬ رسانه ها و مردم و همراه کردن آنها با خود هر روز بیشتر می شود. در این بین برخی اظهار نظرها و وعده های ارائه شده توسط این افراد خارج از حیطه ی قدرت و مسئولیت یک رئیس جمهور است و این نشان از نا آگاهی و ساده اندیشی یک کاندیدا و یا غرض ورزی او دارد. برخی این گونه نظرات را تلاش یک نامزد برای جمع آوری رای آن هم به اصطلاح خودشان از میان آرای خاکستری می دانند و برخی نیز آن را فرستادن پالس هایی برای جذب حمایت از آنسوی مرزها. یکی از این موارد برقراری رابطه با امریکا و ابتداعا آغاز مذاکره با این دولت متخاصم است. هر کس که کوچکترین آشنایی با نظام مقدس جمهوری اسلامی٬ و سلسله مراتب مدیریتی آن و قانون اساسی داشته باشد٬‌می داند که سیاست های کلی و راهبردی نظام توسط رهبر جامعه یا ولی فقیه ابلاغ و هدایت می شود. بحث رابطه با امریکا نیز از جمله ی همین موارد بوده و از حیطه ی اختیارات رئیس جمهور خارج است. در این بین برخی از نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری با سوء استفاده از فشار اقتصادی وارد شده به مردم و ارتباط همه ی این فشارها به تحریم های خارجی به رهبری امریکا٬ بحث برقراری ارتباط و مذاکره با امریکا را به بهانه ی کاهش فشارها و تحریم ها پیش کشیده و با بیان برخی اظهار نظر های غیر کارشناسانه ادعای برقراری ارتباط ظرف مدت 6 ماه با دشمن دیرینه ی 60 ساله ی این ملت را دارند. فارغ از اینکه این دوستان چه هدفی را از این ظهار نظرها دنبال می کنند٬‌ لازم است به آنها سابقه ی اعتماد و رابطه با امریکا در طول تاریخ دو کشور را یادآور شد:

امام خامنه ای :‌ شصت سال است که از 28 مرداد 32 تا امروز در هر موردى که با آمریکایى‌ها مسئولین این کشور اعتماد کردند، ضربه خوردند. یک روزى مصدق به آمریکایى‌ها اعتماد کرد، به آنها تکیه کرد، آنها را دوست خود فرض کرد، ماجراى 28 مرداد پیش آمد که محل کودتا در اختیار آمریکایى‌ها قرار گرفت و عامل کودتا با چمدان پُر پول آمد تهران و پول قسمت کرد بین اراذل و اوباش که کودتا را راه بیندازد؛ آمریکایى بود. تدبیر کار را خودشان هم اعتراف کردند، اقرار کردند. بعد هم حکومت ظالمانه‌ى پهلوى را سالهاى متمادى بر این کشور مسلط کردند، ساواک تشکیل دادند، مبارزان را به زنجیر کشیدند، شکنجه کردند؛ این مال آن دوره است. بعد از انقلاب هم در برهه‌اى مسئولین کشور روى خوش‌بینى‌هاى خود به اینها اعتماد کردند، از آن طرف، سیاست دولت آمریکا، ایران را در محور شرارت قرار داد. مظهر شرارت شمایید؛ شما هستید که در دنیا دارید شرارت میکنید، جنگ راه مى‌اندازید، ملتها را میچاپید، از رژیم صهیونیستى حمایت میکنید، ملتهاى بپاخاسته را در این ماجراى بیدارى اسلامى تا هر جا که بتوانید دچار سرکوب میکنید و به استضعاف میکشید و بین آنها اختلاف مى‌اندازید؛ شرارت متعلق به شماست؛ شأن شماست. ملت ایران را متهم کردند به شرارت؛ اهانت بزرگ. هر جا به اینها اعتماد شد، اینها این جورى حرکت کردند.

 


اما با تمام دشمنی هایی که امریکا در حق مردم ایران روا داشته چرا بعضی دم از مذاکره و رابطه با امریکا می زنند. این عده نتیجه ی  مذاکره با امریکا را حل مشکلات مملکت بیان می دارند. آیا واقعا اینگونه است؟

امام خامنه ای: یک عده‌اى هم از روى ساده‌لوحى بعضاً، بعضى هم از روى غرض - نمیشود انسان قضاوت قطعى نسبت به اشخاص بکند، اما کار آدم ساده‌لوح، با کار آدم مغرض، در ماهیت خود تفاوتى پیدا نمیکند - خوشحال میشوند که بله، بیایید؛ نه، اینجور نیست، مذاکره مشکلى را حل نمیکند؛ مذاکره‌ى با آمریکا مشکلى را حل نمیکند؛ کجا اینها به وعده‌هاى خودشان عمل کردند؟

اما هدف امریکایی ها از درخواست مذاکره ی مستقیم با ایران چیست و آیا آنها خواستار رفع کدورت ها و مسائل فی مابین دو طرف هستند. آیا امریکایی ها تنها هدفشان از کشاندن ایران به پای میز مذاکره عادی سازی روابط با ایران و اهداف اقتصادی است؟

امام خامنه ای: از سالهاى اول انقلاب، یکى از هدفهاى آنها همین بود که ایران را پاى میز مصالحه و بده‌بستان بکشانند؛ بگویند بالاخره دیدید ایران هم که ادعا میکرد مستقل است، ایستاده است، نترس است، شجاع است، مجبور شد بیاید بنشیند پاى میز مذاکره؟ امروز هم همین هدف را دنبال میکنند. این، مطلب مهمى است. وقتى هدف از مذاکره، یک هدفِ غیرمربوط به مسائل اساسى است، یک هدف تبلیغاتى است، خب معلوم است طرف مقابل که جمهورى اسلامى است، خام نیست، چشم‌بسته نیست، میفهمد که هدف شما چیست؛ لذا متناسب با همان نیت خودتان، جواب شما را میدهد.

مذاکره در عرف آمریکائى‌ها و قدرتهاى سلطه‌گر به معناى این است که بیائید بنشینیم گفتگو کنیم تا شما حرف ما را قبول کنید - هدف مذاکره این است - بیائید بنشینیم حرف بزنیم تا بالاخره نتیجه‌ى این حرف زدن و گفتگو کردن این باشد که مطلبى را که شما قبول نمیکردید، حالا قبول کنید.

آیا مذاکره و ارتباط با امریکا مشکلات ما را حل خواهد کرد و امریکا دست از ملت ما برخواهد داشت؟ آیا تحریم ها فقط برای کشاندن ایران پای میز مذاکره بود و تحریم ها در صورت مذاکره و ارتباط برداشته شده و موجب کاهش فشارها و در نتیجه آسایش مردم خواهد شد؟

امام خامنه ای: در تبلیغات وانمود میکنند که اگر ایران با آمریکا سر میز مذاکره بنشیند، تحریمها برداشته میشود. این هم دروغ است. هدفشان این است که با وعده‌ى برداشتن تحریمها، ملت ایران را وادار کنند که اشتیاق به مذاکره‌ى با آمریکا پیدا کند. تصور آنها این است که ملت ایران دیگر از تحریمها به ستوه آمده‌اند، پدرشان دارد در مى‌آید، همه چیز به هم ریخته است؛ پس ما بگوئیم خیلى خوب، بیائید مذاکره کنید تا تحریم را برداریم، یکهو جمعیت ملت ایران راه بیفتند که بله، بیائید مذاکره کنیم.
این حرف هم از همان حرفهاى غیر منطقى و همراه با فریب و یک وسیله‌اى براى زورگوئى است. اولاً - همان طور که عرض کردیم - اینکه میگویند بیائید مذاکره کنیم، مقصودشان از مذاکره، واقعاً یک گفتگوى عادلانه و منطقى نیست؛ مذاکره یعنى شما بیائید حرفهاى ما را قبول کنید، تسلیم شوید، تا ما تحریمها را برداریم. خب، اگر ملت ایران میخواستند تسلیم شوند، چرا انقلاب کردند؟ آمریکا بر اوضاع ایران مسلط بود و هر کار دلش میخواست، میکرد. ملت ایران انقلاب کردند براى اینکه از زیر یوغ آمریکا خارج شوند؛ حالا بیایند بنشینند باز مجدداً تسلیم شما شوند؟      
تحریمها با مذاکره برداشته نخواهد شد؛ این را من به شما عرض بکنم. هدف تحریمها چیز دیگرى است. هدف تحریمها خسته کردن ملت ایران است، جدا کردن ملت ایران از نظام اسلامى است. مذاکره هم که انجام بگیرد، اگر ملت ایران باز در صحنه باقى باشد و بر حقوق خود اصرار بورزد، این تحریمها وجود خواهد داشت.

و اما اگر مذاکره با امریکا مشکلی از ما حل نخواهد کرد٬ آیا راهی برای حل مشکلات و مسائل دو طرف وجود دارد؟

امام خامنه ای: اگر آمریکائی‌ها صادقانه میخواهند کار تمام شود، بنده راه حل را ارائه میدهم. راه حل این است: آمریکائی‌ها از دشمنی با جمهوری اسلامی دست بردارند، از دشمنی با ملت ایران دست بردارند. پیشنهاد مذاکره، حرف منطقی و متین و مستدلی نیست؛ حرف درست این است. اگر میخواهند مشکلات فی‌ما‌‌بین وجود نداشته باشد ــ که میگویند ما میخواهیم بین ایران و آمریکا مشکلی وجود نداشته باشد ــ دست از دشمنی بردارند. سی و چهار سال است که دولتهای گوناگون آمریکا با فهم غلط از ایران و ایرانی، دشمنی‌های گوناگونی را با ما طراحی کرده‌اند. از سال اول پیروزی انقلاب و تشکیل نظام اسلامی، اینها با ما دشمنی کردند؛ در زمینه‌ی امنیت، علیه امنیت ما برنامه‌ریزی کردند؛ حرکات خصمانه انجام دادند؛ علیه تمامیت ارضی ما اقدام کردند؛ از دشمنان ریز و درشت ما در طول سالهای متمادی همیشه حمایت کردند؛ علیه اقتصاد ملی ما فعالیت کردند؛ از همه‌ی ابزارها علیه ملت ایران استفاده کردند؛ و در همه‌ی اینها هم بحمد‌الله شکست خوردند؛ بعد از این هم در مقابله‌ی با ملت ایران اگر این دشمنی‌ها را ادامه دهند، شکست خواهند خورد. بنابراین بنده مسئولان آمریکائی‌ را هدایت میکنم؛ اگر دنبال راه عاقلانه میگردند، راه عاقلانه این است که سیاست خود را تصحیح کنند؛ عمل خود را تصحیح کنند و دست از دشمنی با ملت ایران بردارند.

 


اما در مواجهه با کسانی که دم از رابطه و مذاکره با امریکا می زنند٬ مردم چگونه برخوردی باید داشته باشند؟

امام خامنه ای: امروز اگر کسانى بخواهند سلطه‌ى آمریکا را مجدداً در این کشور بر قرار کنند، بخواهند از منافع ملى، از پیشرفت علمى، از حرکت مستقل صرف‌نظر کنند براى خاطر رضایت آمریکا، ملت گریبان اینها را خواهد گرفت؛ بنده هم اگر بخواهم بر خلاف این حرکت عمومى و خواست عمومى حرکت کنم، ملت اعتراض خواهد کرد؛ معلوم است. همه‌ى مسئولین موظفند منافع ملى را رعایت کنند؛ استقلال ملى را رعایت کنند؛ آبروى ملت ایران را حفظ کنند.

 

-----

. این مطلب در رجانیوز و سایت عمارنامه منعکس شده است. 

/ 5 نظر / 59 بازدید
سربازکوچولوآقا

سلام همسنگر خدا قوت.توی کربلا برای همه ی همسنگران خوبم کلی دعا کردم و به یادتون بودم شرمنده اگه دیر،دیر بهتون سر میزنم،آخ کلی کار سرم ریخته و وقت نمیکنم بیام نت،امتحان هام شروع شده که دیگه کلا کم میام،بازم شرمنده با مطلبی با عنوان (پای نهادن در فضای مجازی ایمان می خواهد...نکند شرمنده شویم)بروزم منتظرتون هستم به اميد صبح ظهور بــاولـایــت ، تــا شـــهــادت ، بـــا بـــصــیــرت بــاولـايـت زنـده ايـم ، تـازنـده ايـم ، رزمـنـده ايـم ياعلي[بدرود]

پشت هیچستان

خدا را شکر که امامی چون امام خامنه ای داریم لبیک یا خامنه ای

محمد رئوفی

سلام یک خبر خیلی خوب انگار اعتراض بر و بچه های پیگیر مباحث حاج آقا پناهیان به حاج آقا جواب داده. و بالاخره سایت استاد پناهیان داره راه می افته! برای خبر کردن رفقا و معرفی سایت دفتر نشر آثار و اندیشه های استاد پناهیان می توانید یکی از کدهایی که در پست زیر هست را در وبلاگ خود قرار دهید http://yaali.blog.ir/post/604

قفس ویران

طرحی جدید درباره: انتخابی در امتداد خون شهیدان

پاتوق عمارها-ثامن گرافیک

سلام برادر واقعا مطلب با محتوا و بینظیریه آفرین بهاین بصیرت ......... یه سر بهمون بزن آزاد اندیشی جدید گذاشتم منتظر تحلیلت هستم