سیاست همان است!

 

امروز سالگرد کودتای 28 مرداد است. کودتایی که دولت منتخب مردم (چه خوب و چه بد) را زمین زد تا شاه مستبدی را به مسند قدرت بازگرداند. کودتایی که آمران آن٬ برنامه ریزان آن و حتی تا حدودی مجریان آن اجنبی ها بودند. این ادعایی بود که ما ایرانی ها سالها داشتیم و اجنبی ها پس از سالها به آن اعتراف کردند.

 

 

اما هدف آنها از انجام کودتای سال 32 چه بود؟ آنها چه هدفی را دنبال می کردند؟ و چرا شاه گریخته را برگرداندند؟

«امانوئل شین ول» وزیر دفاع حکومت کارگری انگلیس، سرنگون ساختن حکومت مصدق را امری لازم و به سود منافع بریتانیا در خاورمیانه می‌دانست، وی در تیرماه 1330 طی گزارشی به نخست وزیر نوشت:

«اگر به ایران اجازه داده شود که در این مبارزه (ملی کردن صنعت نفت) پیروز گردد، مصر و دیگر کشورهای خاورمیانه تشویق خواهند شد از آن پیروی کنند، اقدام بعدی ممکن است ملی کردن کانال سوئز باشد.»

 

در این اظهار نظر به وضوح هدف کودتا مشخص می شود. ملی شدن صنعت نفت ایران برای انگلیس چیزی بیش از از دست رفتن منابع نفتی تقریباً مجانی ایران برای آنها بود. آنها تمامی منافع خود را در تمامی مستعمرات خود در معرض خطر می دیدند.

آنها اعتقاد داشتند اگر در همان ابتدای کار جلوی استقلال طلبی ایرانیان گرفته نشود این حس به تمامی کشورهای مستعمره نیز سرایت خواهد کرد.

***

امروز نیز سیاست آنها همان است. اگر الان جلوی استقلال طلبی ایران گرفته نشود و ایران به عنوان یک کشور مستقل پیشرفته که سی و چند سال است علیرغم تحریم ها و فشارهای همه جانبه قدرت های مستکبر به پیشروی علمی و تکنولوژیکی خود ادامه می دهد٬ الگوی دیگر کشورها شود٬ دیگر چیزی از هیمنه ی پوشالی ابرقدرتی کدخدای دنیا و نوچه هایش باقی نخواهد ماند. دیگر کشوری سیاست های آنها را دنبال نخواهد کرد و برای آنها جایگاهی قائل نخواهد بود.

انرژی هسته ای و مقابله ی آنان با دستیابی ایران به سلاح هسته ای بهانه ی آنان است همانند نفت ایران در زمان دولت مصدق. آنها اهداف دیگری را با این پوشش دنبال می کنند. اینگونه است که امام خامنه ای بارها در بیاناتشان به این بهانه ی آنان اشاره و هدف و غرض اصلی دشمنان این ملت را آشکار نموده اند:

"نظام سلطه جنگ را، فقر را، فساد را گسترش می دهد، با همان سازوکار مشخّص تقسیم دنیا به ظالم و مظلوم. اسلام - یعنى انقلاب اسلامى که برگرفته‌ى از همان مفاهیم اسلامى است - مى‌آید می گوید: لا تَظلِمونَ وَ لا تُظلَمون، یعنى همه‌ى این عوامل را نفى می کند؛ چالش اصلى اینجا است؛ دعواى اصلى اینجا است؛ دعواى با انقلاب اینها است؛ بقیّه‌ى حرفها بهانه است. تحریم، جنگ داخلى، ایجاد کودتا، بقیّه‌ى چیزهایى که در این سالها [بوده‌]، مسئله‌ى انرژى هسته‌اى، همه را در این چهارچوب باید نگاه کرد، باید دید.

یک انقلابى مى‌آید برخلاف تصور همه‌ى دنیا پیروز می شود، دولت تشکیل می دهد و آن دولت ماندگار می شود و می ماند - برخلاف تصور همه‌ى دنیا که خیال می کردند جمهورى اسلامى ظرف شش ماه، یک سال، دو سال، بعد یک خرده تخفیف دادند، ظرف سه چهار سال، باید از بین می رفت - روزبه‌روز قوى‌تر شد، روزبه‌روز «اَصلُها ثابِتٌ وَ فَرعُها فِى السَّماء. تُؤتى اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذنِ رَبِّها» شد، تبدیل شد به یک قدرت منطقه‌اى، تبدیل شد به یک کشور اثرگذار در مسائل کلان جهانى؛ با این مخالفند، با این دشمنند."

***

آن روز انگلیسی ها چه کردند؟ تهدید به جنگ کردند٬‌تحریم کردند٬ هر که را به صنعت نفت ایران قصد کمک داشت منع کردند. عده ای از عناصر داخلی را خریدند تا بگویند ما آفتابه هم نمی توانیم بسازیم ما را چه به استخراج نفت. اما نهایت صنعت نفت ملی شد و توقفی هم در رشد صنعت نفت اتفاق نیوفتاد و رشد صنعت نفت رشد سایر صنایع وابسته را نیز به دنبال داشت. به دنبال ایران هم سایر کشورها به فکر ملی کردن نفت و سایر ثروت های ملی خود افتادند. زورگویان و استعمارگران جهانی نیز پس از به کارگیری تمامی حربه های خود مجبور به تسلیم برابر اراده ملت ها شدند.

در بحث انرژی هسته ای نیز سیاست آنها همان است و راه ما نیز البته همان!

استقامت٬ استقامت٬ استقامت!

 

---

امام على (ع) به فرزندش حضرت امام حسن مجتبى (ع) فرموده اند:

براى امور واقع نشده به آنچه واقع شده است استدلال نما و با مطالعه قضایاى تحقّق یافته، حوادث یافت نشده را پیش ‏بینى کن؛ زیرا امور جهان همانند یکدیگرند، از آن اشخاص نباش که موعظه سودش ندهد، مگر توأم با آزار و رنج باشد؛ زیرا انسان عاقل باید از راه آموزش و فکر، پند بپذیرد، این بهائم هستند که جز با کتک، فرمان نمى‏ برند.

نهج البلاغه، نامه 467

/ 0 نظر / 239 بازدید