تئاتر 5+1

 

دیشب دور دیگری از مذاکرات هسته ای ایران با 5+1 در ژنو سوییس به پایان رسید و اینبار امریکا با لبخند٬ چماق را به دست فرانسه داده بود. اینبار این وزیر امور خارجه ی فرانسه بود که مانع رسیدن به یک توافق و بیانیه ی مشترک بین طرفین مذاکره بود. گویا آدرس های غلطی که از داخل ایران مخابره شده٬ طرف غربی را به اشتباهات محاسباتی فاحشی انداخته و آنها خیال کرده اند که ایران سخت به نتیجه ی این مذاکرات نیازمند است و به همین منظور تئاتری به راه انداخته اند تا بیشترین امتیاز ممکن را از تیم مذاکره کنند ی هسته ای ایران بگیرند. آنها بارها و بارها اعلام کرده اند که تحریم ها کاهش نمی یابد؛ همه ی گزینه ها روی میز است؛ ایران باید صداقت خود را ثابت کند؛ تحریم ها اثر کرده و گارد ایران باز شده است.

 

 

با سیاهنمایی هایی که در دوران انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن از وضع مملکت صورت گرفت٬‌ با اظهار نظرهای نابجا و ناصواب برخی دولت مردان در مورد وضع اقتصادی مملکت و خزانه و ... و با تیترهای دروغ هر روزه ی روزنامه های زنجیره ای عملا این گرا به طرف غربی داده شده که تا می تواند طرف مذاکره خود را بترساند٬ معطل کند و تحت فشار بگذارد تا به خواسته های حداکثری خود برسد. به همین منظور هر یک از طرف های غربی نقشی را در تئاتر خود بر عهده گرفته اند و اینبار نقش چماق به فرانسه رسیده٬ نقش سگ پاچه گیر را طبق معمول رژیم اشغالگر اسرائیل ایفا می کند و نقش هویج را امریکا و سایرین بر عهده دارند. به نظر می رسد قرار است تا هر گاه مذاکرات به توافق نزدیک شود٬ یک کشور بر زیر میز زده و معادلات را برهم زند تا آنها یک قدم جلوتر بیایند و مذاکرات را از آنجا مجددا شروع کنند.

تیم مذاکره کننده ی هسته ای ایران که قبلا از پشت خنجر خورده و دستش توسط خودی ها خالی شده٬ جایی برای ناز کردن ندارد. ضمنا با وجود مقام معظم رهبری جای چندانی هم برای امتیاز دادن به غرب ندارد و نمی تواند از خطوط قرمز نظام عقب تر بیاید. با توجه به این وضعیت بود که دکتر روحانی دیروز و در دیدار با وزیر امور خارجه ژاپن صراحتا این پیام را به غربی ها رساند که آنها باید از فرصت استثنایی ایجاد شده توسط ایران استفاده کنند و به نوعی سعی کرد تا آنها را از عواقب نرسیدن به توافق بترساند. گویا زمانی که به دولت جدید ایران از طرف مقامات ارشد نظام داده شده محدود است و همانطور که در بیانات اخیر امام خامنه ای انعکاس داشت٬‌ علیرغم بدبینی به طرف غربی٬ یک بار دیگر ایران فرصتی را ایجاد کرده تا بهانه را از غربی ها گرفته و حجت را بر برخی طرفداران مذاکره در داخل تمام کند.

حال باید دید تئاتری که طرف های غربی با گراها و آدرس های غلطی که از برخی خود فروختگان داخلی دریافت کرده اند٬ چه نتیجه ای برای آنها دربرخواهد داشت. آنها خود به خوبی می دانند که توان حمله ی نظامی به ایران را ندارند و تحریم ها نیز تا یک مدت محدودی اثرگزار خواهد بود و پس از آن ایران مقاومت خود را در برابر آنها باز خواهد یافت. اگر ایران از رسیدن توافق با طرف غربی ناامید شود٬‌ همبستگی و اتحادی بین سیاستمداران و کارگزاران نظام در داخل ٬برای غلبه بر محدودیت ها٬ ایجاد خواهد شد و این به ضرر غرب است. در این صورت آن لحظه٬ نقطه ی پایان امتیاز دادن ایران و یا عقب نشینی تاکتیکی آن خواهد بود و همانند دوران پس از توافقنامه ی منحوس سعدآباد٬ پیشرفت های هسته ای ایران مجددا روند پیشرفت جهشی خود را بازخواهد یافت. پس این مذاکرات و رسیدن نتیجه در آن بیش از آنکه به نفع طرف ایرانی باشد به نفع طرف غربی خواهد بود. و آنها می کوشند آخرین فشارهای خود را قبل از رسیدن ایران به نقطه ی بدون بازگشت وارد آورده و آخرین رول های خود را به خوبی بازی کنند تا امتیازی حداکثری از ایران به خیال آنها تحت فشار٬ بگیرند.

 

/ 4 نظر / 99 بازدید
کاوه

سلام جزئیات این که چه بحث های رد و بدل شده مهمه.کاش می شد بگن چی گفتن و چی شنیدن.[ناراحت]

صابرنیوز

با تشکر از حضورتان در سایت صابرنیوز، مطلب شما در قسمت وبلاگستان سایت درج گردید

حرف تو

با سلام و خدا قوت مطلب شما به عنوان بهترین های وبلاگی انتخاب شد و در قسمت "گلدون وبلاگی" منتشر شد.سایت حرف تو با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/17442 http://dana.ir/News/26428.html منتشر شد خواهشمندیم مطالب تولیدی خود را به سایت حرف تو ارسال نمائید . هدیه سایت حرف تو به شما: پیامبر اسلام: عدالت نيكو است اما از دولتمردان نيكوتر، سخاوت نيكو است اما از ثروتمندان نيكوتر؛ تقوا نيكو است اما از علما نيكوتر؛ صبر نيكو است اما از فقرا نيكوتر، توبه نيكو است اما از جوانان نيكوتر و حيا نيكو است اما از زنان نيكوتر. (نهج الفصاحه، ح 2006)

شفق

چوب خدا صدا نداره. حضرات دولت تدبیر و امید با سیاه نمایی های خشنی که ارائه میدن، اصلا به ذهنشون نمیرسه که دولتمردان ساعی دولت قبل و ملت عزیز خدایی هم دارند که سنت های خود را بدون تعارف اجرا می کند.