او٬ حقیقتا عادل است!

 

در مناظره ی سوم صداوسیما بین هشت کاندیدا که در باب سیاست داخلی و خارجی بود و پیش بینی هم می شد که رخوت و بی تحرکی دو مناظره ی قبلی را نداشته باشد اتفاقات زیادی افتاد و کاندیداها به خوبی به یکدیگر تاختند.

بحث های داغ جلیلی - عارف٬ روحانی - قالیباف٬‌ ولایتی - جلیلی٬‌ غرضی - عارف٬‌ جلیلی - روحانی٬ حداد - عارف٬ جذابیتی دو چندان به مناظره ی آخر داده بود.

البته همچون دو مناظره ی قبلی برخی از کاندیداها به سیاهنمایی آمیخته به غلو٬ بزرگنمایی و دروغ نیز ادامه دادند که البته با واکنش و پاسخ برخی دیگر از کاندیداها مواجه شد.

همچنین کاندیداها یکدیگر را به ناتوانی در زمان مدیریت متهم کرده و پاسخ هایی را مطرح می کردند.

و البته در بحث سیاست خارجی هسته ای نیز تعدادی از کاندیداها بالاتفاق به یک نفر تاختند که او نیز از پس آنها بر آمد تا جایی که در انتها وقتی برای دفاع از برنامه های خود نداشت.

×××

اما چیزی که دیروز در نظر بنده بسیار جلب توجه کرد٬‌ انصاف٬‌‌ آزادگی و عدالت دکتر حداد عادل بود.

 

 

او در وقت هایی که در اختیار داشت:

- از سیاهنمایی خودداری کرد و به سیاهنمایی ها نیز اعتراض نمود.

- از آزادی بیان در کشور دفاع کرد.

- با ذکر نمونه هایی از ضعف در سیاست خارجی دولت های هاشمی و خاتمی نشان داد که فقط این دولت ضعف نداشته و آن دولت ها هم خیلی باتدبیر نبوده اند.

- دیدگاه صحیحی در مورد پرونده ی هسته ای اتخاذ کرد.

- از استقلال کشور دفاع کرد.

- از دیدگاه وادادگی در برابر قدرت های جهانی در دولت خاتمی انتقاد کرد.

- از کدخدا دانستن امریکا و رعیت دانستن خود در برابر او انتقاد نمود.

- از دکتر رضایی که تنها خود را به فکر مردم نشان می داد انتقاد کرد.

- به انتقاد عارف در استفاده نشدن از اصلاح طلبان در دوران مدیریت اصولگرایان با ذکر نمونه هایی در دولت اصلاحات پاسخ مستدل داد.

- وی شجاعانه از نکات مثبت دولت دفاع کرد و همه ی مشکلات را از احمدی نژاد ندانست.

- از ساکتین فتنه و سکوت عارف و خاتمی در زمان فتنه انتقاد کرد.

- از مواضع دکتر ولایتی در مباحث هسته ای انتقاد کرد و آن را سخت تر از اجرای قطنامه 598 دانست.

- از اقتدار٬‌ پیشرفت ها و توانایی های ملت٬‌انقلاب و کشور دفاع کرد.

 

حداد در پایان مناظره ی دیروز نشان داد که به هر قیمتی حاضر به جمع آوری رای نیست و بر سر چند رای حاضر نیست اصولی را که به آن معتقد است و اخلاقی را که به آن پایبند است رها کند.

حداد دیروز نشان داد که "مرد آرام میدان" همیشه در میدان مبارزه هست و از حق و حقیقت عادلانه دفاع می کند. حتی اگر این کار او را از صندلی ریاست جمهوری دور کند. او آزادگی را دوباره معنا کرد و نشان داد که واقعا مرد تقوا و تدبیر است.

×××

پس از پایان مناظره کاندیداها در شب گذشته، به جز آقایان حداد عادل و جلیلی، بقیه کاندیداها بلافاصله محل مناظره را ترک کردند. اما نماز جماعت به امامت دکتر حداد عادل برگزار و دکتر جلیلی نیز به وی اقتدا کرد.

 

----

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

سوره احزاب آیه 23

 

از میان مؤمنان مردانى‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند. برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در [همین‏] انتظارند و [هرگز عقیده خود را] تبدیل نکردند.

 

   + سید مجید - ٢:٠٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٢