مگر دولت اسلامی شرکت سهامی است؟

 

محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون اول دولت آقای خاتمی و نامزد ریاست جمهوری یازدهم :

اگر بنده بتوانم پیروز انتخابات شوم، خود را معطوف به یک جریان نمی‌کنم و معتقدم نباید صرفا اتکا به یک تفکر خاص شود؛ اگر اعتقاد به رفاقت دارید لازمه رفاقت اینست که سهم همه جریانات را رعایت کنید.

 

 

آقای عارف مگر اداره ی مملکت اسلامی سهمیه ای است؟

مگر مملکت اسلامی را می شود با رفیق بازی اداره کرد؟

مگر همه ی جریانات را می توان در اداره ی کشور اسلامی دخالت داد؟

مگر دولت اسلامی شرکت سهامی است؟

 

به داستان زیر دقت کنید:

امیرالمومنین علی علیه السلام یه عده ای کمکش کردند برای اینکه این خلافت رو به عهده بگیره. وقتی خلافت رو به عهده گرفت . بعد اومدند سهم خواهی کنند. اولین کسانی که اومدند سهم خواهی کنند طلحه و زبیر بودند.

اولین جایگاه و جلوه ی قاطعیت امیرالمومنین علی علیه السلام اون جایی بود که جلوی سهم خواهی ها ایستادند. یعنی مظلومیت امیرالمومنین علی علیهالسلام علتش علت اصلی و اساسی اش ممانعت از سهم خواهی زور مداران بود. زر مداران بود. سهم خواهی مزورانی مثل ابو موسی اشعری بود. مقابل اینها بود که اینها رو راه نمی دادند به حکومت و تا دیدند از کسی بوی سهم خواهی میاد حذفش کردند. هنوز طلحه و زبیر بدبخت و بیچاره کاری نکرده بودند که . جنایت نکرده بودند. محکوم نشده بودند توسط امیرالمومنین بوی سهم خواهی ازشون میومد حذفشون کردند. حالا شما بفرمایید که حکومتی که با کسانی که بوی سهم خواهی ازشون استشمام بشه برخورد قاطع داشته باشه توسط اونها دچار چه مظلومیتی خواهد شد. ولی قاطعیت امیرالمومنین علی علیه السلام رو هم از این طرف ببینید.

امیرالمومنین علیه السلام اولین جایگاهی که قاطعیت نشون دادند اونجایی بود که جلوی سهم خواهی ها ایستادند . مبنایش هم این بود که ایشون که نماینده ی کسی نبود.

بخشی از سخنان حجت الاسلام و المسلمین استاد پناهیان در جلسه ی پنجم همایش مظلوم مقتدر-دانشگاه تهران- بهار 89

 

آقای عارف خوب است توجهی به آیات و روایات و احادیث ائمه در باب حکومت و کارگزاران آن داشته باشید. شما نامزد ریاست جمهوری تنها حکومت واقعی اسلامی در دنیا هستید و باید از شیوه ی حکومت داری اسلامی آگاهی داشته باشید.

قرآن کریم در چند آیه، تخصص و امانت داری و توان کافی برای انجام مسؤولیت و دلسوز بودن را از ویژگی کارگزار دانسته است. امیر مؤمنان نیز با تأسی به قرآن، کارگزارانی را برای استانداری و فرمانداری انتخاب فرمود که دارای ویژگیهای بالا بودند.
امام علی در عهدنامه مالک اشتر به برخی از ویژگیهای کارگزاران اشاره فرمود که عبارتند از:

حُسن سابقه، عامل ظلمه نبودن، داشتن تجربه کافی، متدین تر و پیشگام در اسلام و مسایل آن بودن، طمع نورزیدن و چاپلوس و متملق نبودن و ... .
امام علی مقام و منصب را وظیفه و امانت می دانست، نه طعمه ای برای بلعیدن و وسیله ای برای رسیدن به اهداف اقتصادی و سیاسی و مانند آن.

حضرت در نامه پنجم نهج البلاغه خطاب به اشعث بن قیس، فرماندار آذربایجان می نویسد:
«فرمانداری برای تو وسیله آب و نان نیست، بلکه امانتی است در گردن تو، و تو باید مطیع مافوق باشی.»

 

-----

نظر دکتر باقری لنکرانی در مورد سهامی کردن دولت:

متاسفانه برخی‌ها نگاهشان به کابینه نگاه شرکت سهامی‌ای است. دو تا به فلان جبهه بدهیم، دو تا به فلان حزب و... حتی به جبهه پایداری پیشنهاد دادند 4 عضو کابینه را به شما می‌دهیم!

«ما این نگاه را غلط می‌دانیم»

نتیجه این اتفاق این است که منافع فلان حزب در تصمیم‌گیری‌های دولت ارجحیت پیدا می‌کند به منافع کشور و ملت. چراکه باید تلاش کنند تا همه احزاب را از خود راضی نگه دارند. روند صحیح تشکیل کابینه چینش کابینه براساس شخصیت‌های حقیقی است و یکی از مزیت‌های دولت نهم همین شکستن حلقه بسته مدیران کابینه دولت‌های قبل بود. ما می‌خواهیم این حلقه را انشالله در دولت یازدهم بازتر کنیم.

-----

سایر مواضع آقای دکتر عارف:

دکتر عارف: وقتی مردم خس و خاشاک می‌شوند چه انتظاری از مردم دارید؟باید به شیوه‌های منطقی مردم را قانع کرد و در انقلاب فرهنگی نمی‌شود مردم را با چماق قانع کرد.

انقلاب سوم: ظاهرا آقای عارف نمی دانند که موضوع خس و خاشاک یک شیطنت رسانه ای از رسانه های خودشان و رسانه های معاند بوده یا خودشان را به ندانستن زده اند.

 

دکتر عارف: حل مسأله زندانیان سیاسی را متعلق به بعد از انتخابات و نتایج آن می‌دانم. امیدوارم بخشی از حماسه سیاسی امسال بعد از انتخابات و برای حل این مسأله انجام شود.

انقلاب سوم: زندانیان سیاسی یا زندانیان امنیتی؟

 

دکتر عارف: به نظر ما جریان اصلاح‌طلبی اصلی‌ترین جریان انقلاب است و خط امامی است و نباید از کار دور بماند.

انقلاب سوم: خط امام خط ایستادن مقابل ولایت فقیه است؟ خط آشوب و فتنه گری است؟ خط سر خم کردن مقابل غرب و استکبار است؟  و ...

 

دکتر عارف: موسوی و کروبی را ازبزرگان نظام میدانم؛ آقای کروبی از نزدیکان امام بود و من به هر دو احترام می‌گذارم و تاسف می‌خورم شرایط اجتماعی طوری است که نمی‌توان از این دو عزیز بهره بگیریم. امیدوارم به زودی مسأله این عزیزان حل شود.

انقلاب سوم: این بزرگان با اعمالشان به سوی نابودی نظام حرکت می کردند و شما هنوز ازشون دفاع می کنید؟

 

دکتر عارف: هنوز هم زخم اتفاقات سال 88 ما را آزاد می‌دهد اما در گذشته نمی‌توانیم متوقف شویم.

انقلاب سوم: مثل اینکه به شما بدهکار هم شدیم!

 

دکتر عارف: در جایگاهی نیستم که در مورد مقام ارشد نظام یعنی ولایت فقیه اظهار نظر کنم؛ ولایت فقیه یکی از ارزش‌های انقلاب ما است.

انقلاب سوم: این فرار از بیان عقیده و نوعی لاپوشانی است همانند اسلافتان.

 

دکتر عارف: در انتخابات 88 تخلف زیادی صورت گرفته اما تقلب خیر.حتی طرح مسأله تقلب تا وقتی اطمینان حاصل شده کار درستی نیست.

انقلاب سوم: نمی تونستید این رو همون موقع بگید؟

 

----

. این مطلب در بخش سایر رسانه های رجانیوز و در سایت عمارنامه منعکس شده است.

   + سید مجید - ٩:٢۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٢