صالح مقبول یا اصلح مقام گریز؟

رهبر معظم انقلاب٬‌حضرت امام خامنه ای:

رئیس جمهور آینده باید ضمن اینکه دارای امتیازات رئیس جمهور قبلی باشد، از نقاط ضعف او نیز به دور باشد.

 

----

چند وقتی است که بحث پیرامون کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری گرم شده و تعداد زیادی از رجال سیاسی کشور قبل از فرا رسیدن موعد انتخابات احساس تکلیف کرده و کاندیداتوری خود را اعلام کرده اند! در زمان نوشتن این مطلب سیاستمدارانی که رسما اعلام کرده اند برای کاندیداتوری انتخابات ثبت نام می کنند از انگشتان هر دو دست گذشته و عده ای هم رسما اعلام نکرده و برخی هم در خوف و رجا به سر می برند. عده ای هم در حال تکمیل برنامه ها و پیدا کردن کاندیدای مورد نظر خود هستند.

اما بحثی که در این میان بسیار گرم بوده و مانع ائتلاف گروه ها و نگرش ها شده و در نتیجه بر تعداد تکلیف مداران افزوده است بحث "انتخاب صالح مقبول یا اصلح" است. عده ای بر این اعتقاد اند که جمع کردن رای و انتخاب شدن یک فرد صالح عاقلانه تر است تا از یک اصلح پشتیبانی شود که چندان در میان مردم شناخته شده نیست و قدرت جمع آوری رای نیز مانند فرد صالح ندارد. چرا که با شکست ایشان از رقیب٬ یک فرد ناصالح ممکن است زمام امور مملکت را برای 4 سال یا بیشتر بر عهده بگیرد.

 گروه دیگر بر این اعتقاد اند که چون قرار است زمام امور اجرایی مملکت اسلامی را برای حداقل 4 سال به فردی بسپاریم٬‌پس وظیفه ی عقلی و شرعی ماست که بهترین و اصلح ترین فرد را برای این مسئولیت خطیر انتخاب کنیم و کاری به مقبولیت و یا مشهوریت وی نداشته باشیم که آن در مرحله ی بعد قرار می گیرد.

×××

- در قانون اساسی آمده است رئیس جمهور باید رجل مذهبی - سیاسی باشد. پس فردی که برای این مسئولیت کاندیدا می شود و صلاحیت وی توسط شورای نگهبان تایید می شود چه صالح مقبول باشد و چه اصلح کم اقبال٬  فردی مذهبی و سیاسی بوده و در میان مردم شناخته شده است.

- با نگاهی به تاریخ سی و چند ساله ی انتخابات در جمهوری اسلامی می توان پی برد افرادی که خیلی در سرتاسر کشور شناخته شده نبوده اند در زمان کوتاه تبلیغات انتخاباتی توانسته اند اقبال مردم را به خود جلب نمایند. برای این نمونه می توان آقای خاتمی و آقای احمدی نژاد را در رقابت با آقایان ناطق و هاشمی نام برد. پس یک اصلح که از مقبولیت پایین تری نسبت به یک صالح مقبول و رای آور برخوردار است می تواند با ارائه ی برنامه ها و تبلیغات مناسب خود را به مردم شناسانده و رای مردم را جمع نماید.

- تبلیغات انتخاباتی دور اول آقای احمدی نژاد و تا حدودی دور دوم ایشان نشان داد که چنانچه مردم کاندیدایی را از خود بدانند و او را خدمتگذار واقعی اسلام و مردم و کشور تشخیص دهند٬‌ برای او از جیب خود خرج تبلیغات کرده و او را به یکدیگر پیشنهاد داده و معرفی می کنند. پس یک اصلح کم اقبال نگرانی ای از این مورد نخواهد داشت چرا که خلوص و تقوای او باعث می شود تا به موقع خداوند مهر او را در دل مردم بنشاند.

- یک اصلح مقام گریز که علیرغم میل باطنی و با دعوت و خواهش مردم و برای خدمتگذاری پا به عرصه ی مهم رقابت انتخاباتی می گذارد٬ در تمامی رفتارهای انتخاباتی و مسئولیتی خود در آینده منش خود را که شهرت گریزی و خدمت رسانی صادقانه و خالصانه به مردم برای جلب رضای خداست حفظ می کند و خود را وامدار هیچ گروهی جز مردم نمی داند. اما یک صالح مقبول که از ائتلاف گروه ها و احزاب و تبلیغات آنها به ریاست رسیده وامدار گروه هاست و باید مجموعه ی زیر دست خود را بین افراد بعضا حتی ناصالح که از او حمایت کرده اند تقسیم کند.

- شکست خوردن از رقیب انتخاباتی در اثر افزایش کاندیداهای خودی نکته ی صحیحی ست و در آن صورت وظیفه ی شرعی مومنین است که یک کاندیدا داشته باشند و از یک نفر حمایت کنند تا رای آنها شکسته نشده و رقیب آنها پیروز نشود. اما زمانی که رقیب آنها در یک خودزنی آشکار و یک تجربه ی شکست خورده٬‌ خود را از چشم مردم و رای دهندگان انداخته و در رقابت انتخاباتی جایی برای عرض اندام ندارد٬‌این حق مردم است تا سکان ریاست بر خود را برای حداقل 4 سال به "بهترین" بسپارند نه "رای آورترین"!

×××

- حضرت امام خمینی‌(ره) می فرمایند: "ما مامور به انجام وظیفه ایم نه حصول نتیجه"

- حضرت آیت الله مصباح می فرماید: در دوره هشتم ریاست جمهوری قدرت، امکانات، صدا و سیما و حتی ثروت کارگزاران در اختیار اصلاح‌طلبان بود، در چنین شرایطی جا دارد که از همه چیز صرف نظر کنیم و توافق امری عقلایی است. امروز اصلاح‌طلبان چنین وضعیتی ندارند و شانس برنده شدن با آنها نیست آنها در موقعیتی هستند که چه کسی را انتخاب کنند که رد صلاحیت نشود، سران آنها که قطعاً رد صلاحیت می‌شوند از این رو به دنبال فردی هستند که سابقه نسبتا خوبی داشته و رأی بیاورد اما بعید است که مردم به آنها اقبال داشته باشند.

 

 

اگر در انتخابات امر دایر شد بر اصولگرا و اصلاح‌طلب، همه باید بر روی اصولگرا اتفاق کنند و نظرات دیگر خود را کنار بگذارند و بر روی شخصی اجماع کنند که در مقابل آنها رأی داشته باشد. اما امروز رقابت در میان اصولگرایان است چون اصلاح‌طلبان بعد از فتنه 88 دیگر در میان مردم جایی ندارند.

- رهبر معظم انقلاب هم که معمولا قبل از انتخابات ملاک هایی برای انتخاب اعلام می کنند٬ در مشهد مقدس فرمودند: رئیس جمهور آینده باید ضمن اینکه دارای امتیازات رئیس جمهور قبلی باشد، از نقاط ضعف او نیز به دور باشد.

برداشتی که بنده از فرمایشات ارائه شده در بالا می کنم این است که مومن ترین٬ با تقوا ترین٬ بهترین و کم ضعف ترین و با تدبیرترین و با برنامه ترین و ... کاندیدا مد نظر امام خامنه ای می باشد که اصلح نامیده می شود. ایشان نیز در توصیه های انتخاباتی خود هرگز نفرموده اند که به رای آورترین فرد صالح رای بدهید و اصلح را فرو گذارید چون رای ندارد.

 پس در چنین شرایطی که برای مومنین شرایط انتخاب از بین صلحا بدون ترس از برنده شدن رقیب ناصالح محیا شده است٬‌ وظیفه ی شرعی و اخلاقی همه ی ماست که با دقت در شرایط٬‌مشخصات فردی و اخلاقی٬‌برنامه ها٬‌اطرافیان و تبلیغات کاندیداها٬ "اصلح" را از میان آنها انتخاب کرده و زمام جامعه ی اسلامی را به دست او بسپاریم.

 

---

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ

ای کسانی که ایمان آورده اید! اگر خدا را یاری کنید شما را یاری خواهد کرد و قدم هایتان را استوار خواهد نمود.

 

----

. این مطلب در بخش سایر رسانه های رجانیوز و سایت های حرف تو و زاهدانه و شبکه اطلاع رسانی دانا منعکس شده است.

   + سید مجید - ۸:۱۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٢