یادتان باشد ما را تنها گذاشتید

 


بسم رب‌ الحسین (ع)

محبین اهل بیت، حاج‌منصور ارضی، حاج‌سعید حدادیان، حاج‌‌محمود کریمی، حاج‌مهدی سلحشور، حاج‌سعید قاسمی، حاج‌آقا آقاتهرانی، حاج‌آقا میرباقری، حاج‌‌علیرضا پناهیان، سیاسیون، اصحاب رسانه، عدالتخواهان، بسیجیان، دانشگاهیان و با بصیرت‌ها، فقط یادتان باشد ما را تنها گذاشتید.

 

 

متن فوق پیامی است از حجت‌الاسلام جهانشاهی معروف به طلبه ی سیرجانی که در نیمه‌شب 22 دی ماه جاری اتاق 1 بند ویژه روحانیت اوین خطاب به نیروهای حزب‌اللهی و بچه هیأتی‌ها با عنوان  "پیامی از کوچک ترین سرباز ولایت" نوشته است.

 

اما ماجرا از کجا آغاز شده است؟

جمعی از طلاب بروجردی آمر به معروف، اوایل سال جاری با تهیه طوماری به امضای قریب یکصد تن از علما و روحانیون خواستار برخورد مسئولان با مظاهر بی ‌عفتی در سطح شهر شدند.

آنها پس از چندی به منظور پیگیری مطالبات خود در برخورد با مفاسد اجتماعی اقدام به تجمع در مقابل فرماندهی انتظامی این شهرستان کردند که پس از یک ساعت با وعده مسئولان برای پیگیری خواسته آنها، پایان یافت.

در حالی که اقدام مذکور از سوی مدیر کل ارشاد بروجرد مورد تقدیر قرار گرفت، مدتی بعد سه تن از افراد مذکور به دادگاه ویژه روحانیت احضار، محاکمه و به حبس، ‌نفی بلد، شلاق و جریمه نقدی محکوم شدند.

جمعی از طلاب در اعتراض به احکام صادره، از هشتم شهریور ماه امسال در حوزه علمیه امام صادق (ع) بروجرد تحصن کردند و یک روز بعد نیز، جمعی از «طلاب عدالتخواه» از شهرهای مختلف به آنها پیوستند.

 

روز بیست و چهارم شهریور ماه، سه طلبه بروجردی و حجت‌الاسلام جهانشاهی معروف به «طلبه سیرجانی» و پنج تن از همراهان وی از جمله مسئول سایت «قیام یاران ولایت» بازداشت و برای طی مراحل قضایی به تهران منتقل شدند.

چندی پیش برخی بازداشت‌شدگان آزاد شدند اما طلبه سیرجانی و محسن شیرازی طلبه 19 ساله و مسئول اطلاع‌رسانی جنبش مردمی عدالتخواهی با گذشت چهار ماه از دستگیری همچنان در بازداشت به سر می برند.

 

اما در این مورد چند نکته مورد تامل است:

- اینکه گروهی از مردم مطالبه ای از حکومت خود داشته باشند٬ فارغ از اینکه این مطالبه به حق یا ناحق باشد٬‌ شنیدن حرف آنها توسط حکومت - بخصوص اگر اسلامی باشد - حق آنان است.

- این گروه از مردم هم باید مطالبه ی خود را به صورت قانونی و با رعایت ادب و احترام حکومت مطرح و پیگیری کنند.

- اقدام به تجمع بر اساس قوانین باید با مجوز باشد. حال آیا برای تجمع مجوزی صادر شده یا خیر جای سئوال است.

- اگر افراد شرکت کننده در تجمع اقدام به ناسزاگویی٬‌ایجاد اتهام و افترا٬ اعمال و شعارهای ساختار شکنانه و ... کرده اند که باید همانند هر مجرمی که مصادیق و حکم او در قانون مشخص شده با او برخورد شود و صرف اینکه او حزب اللهی یا روحانی یا بسیجی و ... باشد٬ در حکومت اسلامی عدالت محور تفاوتی با سایر آحاد جامعه ندارد.

- اما اگر در یک تجمع قانونی و به منظور پیگیری اجرای احکام اسلامی و امنیت اخلاقی و مطالبه ی برخورد مسئولان با مظاهر بی ‌عفتی یک عده آمر به معروف و ناهی از منکر اینگونه مورد آزار و اذیت قرار گیرند٬‌بعد از مدتی مردم دست از این عمل مهم دینی می کشند و حکومت نیز مجبور خواهد بود تا هزینه های گزافی را برای ستاد های احیای امر به معروف و نهی از منکر بپردازد.

- اگر تحصن در حوزه ی علمیه آن هم به منظور مطالبه ی اجرای یک حکم دینی جرم باشد و اینگونه هزینه برای مجریان خیرخواه آن داشته باشد که دیگر منتقدین دلسوز و منصف حکومت اسلامی میدان را خالی کرده و یا تبدیل به منتقدین عنود و لجوج خواهند شد.

- اگر دهان روحانیون که عموما دلسوزان نظام اسلامی هستند بسته شود٬‌چه کسانی باید حاکمیت را نصیحت کنند؟

- چرا باید با یک روحانی عدالت طلب و آمر به معروف و دلسوز نظام طوری برخورد شود که اینگونه با صدای تظلم خواهانه سایر یاران و مومنان را ندا داده و همراهی نکردن آنان گوشزدشان کند؟


اما امامان ما در مورد نصیحت حاکم جامعه توسط مردم چه می فرمایند؟

- امام سجاد(ع) در رساله ی حقوق خود در مورد حق مردم بر حاکم می فرمایند: "اما حق زیر دستان تحت سلطه و حکومت تو این است که بدانی آن ها به خاطر ضعف خود و نیرومندی تو، رعیت تو گشته اند، پس بر تو واجب است که درباره ی آنان به دادگری عمل کنی و برای آن ها همچون پدری دلسوز باشی و خطاهای آنان را که از روی نادانی انجام داده اند ببخشی و در مقابل کیفر اعمال بد آن ها شتاب نکرده و خداوند را به خاطر توانایی که به تو داده سپاسگزار باشی."

- امام علی(ع) 1400سال پیش حق مردم می دانست که اگر اشکالی در رفتار حاکمیت خود می بینند از آن انتقاد کنند و این اصرار ایشان نه فقط برای کارگزاران درجه 2 و 3 حکومتی که حتی برای شخص خود به عنوان حاکم اول جامعه است.

- امام علی (ع) می فرماید: اعمال برّ و جهاد در راه خدا در نزد امر به معروف و نهی از منکر مثل قطره آبی نسبت به یک دریای عمیق است و این وظیفه نه روزی آدم را کم می‌کند و نه جان آدم را.

- امام حسن‌(ع) می‌فرماید: سیاست رعایت حقوق خداوند٬‌زنده ها و مردگان است ... اما رعایت حقوق زندگان بلند کردن صدای اعتراض به حاکم است٬ اگر از راه ثواب منحرف شود.

- حضرت می‌فرمایند انسان ها در مواجهه با ظلم سه دسته اند: یک سری هستند که حتی در دل مخالف ظلم نمی‌باشند، اگر کسی در دل مخالف بود از آن ظلم مصون می‌ماند. یک سری با زبان مخالفت هستند٬ پس اینها افضل هستند ولی کسانی که با عمل مخالف هستند اینها به حق واصل می‌شوند.

- امام علی (ع)  "نصیحت یکدیگر در جهت برپایی حق" را واجب الهی می داند و می فرماید: هیچ کس هر چند قدر او در حق بزرگ، و ارزش او در دین بیشتر باشد، بی‌نیاز نیست که او را در انجام حق یاری رسانند، و هیچ کس گرچه مردم او را خوار شمارند و در دیده‌ها بی‌ارزش باشد، کوچک‌تر از آن نیست که کسی را در انجام حق یاری کند یا دیگری به یاری او برخیزد.

- امام علی (ع) همچنین می فرماید: ...با ظاهرسازی با من رفتار نکنید و گمان مبرید اگر حقی به من پیشنهاد دهید بر من گران آید، یا در پی بزرگ نشان دادن خویشم؛ زیرا کسی که شنیدن حق، یا عرضه شدن عدالت بر او مشکل باشد، عمل کردن به آن، برای او دشوارتر خواهد بود. پس، از گفتن حق، یا مشورت در عدالت خودداری نکنید، زیرا خود را برتر از آن که اشتباه کنم و از آن ایمن باشم نمی‌دانم، مگر آن که خداوند مرا حفظ فرماید...

با توجه به آموزه های امامان بزرگوارمان٬‌انتظار داریم تا حاکمان حکومت اسلامی مان ٬که دل در گرو آن داریم و صدها هزاران خون برای ایجاد و حفظ آن داده ایم٬ مهربان تر٬‌ صبورتر٬‌ با سعه ی صدر بیشتر با مردم دوست دار جمهوری اسلامی و حتی مخالفان آن برخورد کنند تا بیش از پیش دل ها را به این حکومت الهی جذب کنند.


 اما نکته نهایی اینکه عده ای فرصت طلب از فرمایشات ائمه علیهم السلام در جهت تخریب امام جامعه استفاده می کنند. پس ذکر این نکته ضروری است که حتما و بلا شک حضرت آقا به عنوان حاکم جامعه اسلامی در رعایت تک تک فرمایشات ائمه و گوشزد کردن آن به عمال حکومت بیش از ما و دیگران توجه و حساسیت دارند اما بلاخره عده ای در رده های دیگر حکومت شاید دقت و یا توانایی لازم در این زمینه را ندارند و با عمل اشتباه و رفتار غیر دینی خود ظلم بزرگی به مردم و از آن بزرگ تر به حکومت اسلامی از جهت کاسته شدن از محبوبیت آن می کنند.

 

به امید آن روز که حضرت آقا کارگزارانی - از صدر تا ذیل - صالح٬ مومن٬‌ عادل٬‌ مهربان٬‌ عاقل٬ و خداترس داشته باشند.

و به امید روزی که آن مصلح کل ظهور کند و همین کارگزاران صالح٬ یاران او در اداره ی مدینه ی فاضله اش باشند.

انشاالله

   + سید مجید - ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ دی ۱۳٩۱