کندن علف های هرز!

 

آزادی بیان٬‌ آزادی قلم ها٬‌ ممنوع القلم٬‌ سریع القلم٬‌ فیسبوک٬‌ خوانندگی زنان٬‌ رفع سانسور٬‌ جلوگیری از ممیزی٬‌ چاپ آثار همه ی نویسندگان٬‌ نشر چشمه٬ کانون نویسندگان٬‌ خانه ی سینما٬‌ سپردن فرهنگ به اهل آن٬‌ مردمی و صنفی شدن فرهنگ و ...

اینها بیشترین کلماتی است که در عمر چند ماهه ی دولت یازدهم در حوزه ی فرهنگ بیان شده است و پیرامون آنها بیشترین بحث ها و سخنان رانده شده است. واژه هایی که متولیان فرهنگ در دولت یازدهم را به اظهارات گاها متناقضی با ایدئولوژی انقلاب اسلامی واداشته و گاها اعتراض علما و امت حزب الله را نیز به دنبال داشته است.

 

 

دیروز و در سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی٬‌ اعضای این شورا با رهبر معظم انقلاب اسلامی‌٬ حضرت امام خامنه ای دیدار کردند. شورایی که ریاست آن به عهده ی رئیس جمهور جدید بود و وزیر فرهنگ نیز در آن عضویت داشت٬‌ دیروز پاسخ های مهم و درخور توجهی را از رهبر انقلاب در باب مسائل فرهنگی روز و اظهار نظرهایشان دریافت داشتند.

 

  • برای فعالیتهای فرهنگی، برنامه ریزی ضروری است و نمیتوان انتظار داشت که فرهنگ کشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی، به خودی خود پیش برود.
  • نظارت و هدایت دولت درخصوص  مسائل فرهنگی لازم است و دستگاههای مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی کشور مسئولند.
  • هدایت و نظارت در مسائل فرهنگی  همچون مراقبت باغبان از گلهای زیباست و کندن علف های هرز در یک بوستان به معنای رشد گلها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هواست.
  • حساس بودن و مقابله با مسائل مخرّب فرهنگی از وظایف نظارتی حکومت است. همه ما در قبال مسائل فرهنگی و فرهنگ عمومی کشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.
  • فرهنگ همواره متکی به حضور مردم است. سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حکومت و دولت در عرصه فرهنگ نیز به معنای سلب حضور مردم نمی باشد.
  • برخی اظهارات  در خصوص لزوم آزادی های فرهنگی همچون غرب غیر مسئولانه است. چرا هنگامی که غربی ها بر مسائل غیر معقول و انحرافی همچون اختلاط زن و مرد با عنوان تساوی زن و مرد، یا سبک زندگی خود با عنوان پیشرفت و تجدد لجاجت دارند، ما بر ارزشهای والای فرهنگ خود اصرار نداشته باشیم؟

 

-----

. این مطلب در سایت عمارنامه منعکس شده است.

   + سید مجید - ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٢