کندن علف های هرز!

 

آزادی بیان٬‌ آزادی قلم ها٬‌ ممنوع القلم٬‌ سریع القلم٬‌ فیسبوک٬‌ خوانندگی زنان٬‌ رفع سانسور٬‌ جلوگیری از ممیزی٬‌ چاپ آثار همه ی نویسندگان٬‌ نشر چشمه٬ کانون نویسندگان٬‌ خانه ی سینما٬‌ سپردن فرهنگ به اهل آن٬‌ مردمی و صنفی شدن فرهنگ و ...

اینها بیشترین کلماتی است که در عمر چند ماهه ی دولت یازدهم در حوزه ی فرهنگ بیان شده است و پیرامون آنها بیشترین بحث ها و سخنان رانده شده است. واژه هایی که متولیان فرهنگ در دولت یازدهم را به اظهارات گاها متناقضی با ایدئولوژی انقلاب اسلامی واداشته و گاها اعتراض علما و امت حزب الله را نیز به دنبال داشته است.

 

 

دیروز و در سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی٬‌ اعضای این شورا با رهبر معظم انقلاب اسلامی‌٬ حضرت امام خامنه ای دیدار کردند. شورایی که ریاست آن به عهده ی رئیس جمهور جدید بود و وزیر فرهنگ نیز در آن عضویت داشت٬‌ دیروز پاسخ های مهم و درخور توجهی را از رهبر انقلاب در باب مسائل فرهنگی روز و اظهار نظرهایشان دریافت داشتند.

 

  • برای فعالیتهای فرهنگی، برنامه ریزی ضروری است و نمیتوان انتظار داشت که فرهنگ کشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی، به خودی خود پیش برود.
  • نظارت و هدایت دولت درخصوص  مسائل فرهنگی لازم است و دستگاههای مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی کشور مسئولند.
  • هدایت و نظارت در مسائل فرهنگی  همچون مراقبت باغبان از گلهای زیباست و کندن علف های هرز در یک بوستان به معنای رشد گلها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هواست.
  • حساس بودن و مقابله با مسائل مخرّب فرهنگی از وظایف نظارتی حکومت است. همه ما در قبال مسائل فرهنگی و فرهنگ عمومی کشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.
  • فرهنگ همواره متکی به حضور مردم است. سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حکومت و دولت در عرصه فرهنگ نیز به معنای سلب حضور مردم نمی باشد.
  • برخی اظهارات  در خصوص لزوم آزادی های فرهنگی همچون غرب غیر مسئولانه است. چرا هنگامی که غربی ها بر مسائل غیر معقول و انحرافی همچون اختلاط زن و مرد با عنوان تساوی زن و مرد، یا سبک زندگی خود با عنوان پیشرفت و تجدد لجاجت دارند، ما بر ارزشهای والای فرهنگ خود اصرار نداشته باشیم؟

 

-----

. این مطلب در سایت عمارنامه منعکس شده است.

   + سید مجید - ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٢

به تو پناه می برم٬‌ از بستن دهان رقیبان و منتقدان!

 

"خداوندا، به تو پناه می‌برم از استبداد رأی، عجله در تصمیم، تقدّم نفع شخصی و گروهی بر مصالح عمومی و بستن دهان رقیبان و منتقدان"

 

هنوز چهار ماه و چند روز بیشتر٬‌ از سخنان دکتر حسن روحانی در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری نمی گذرد. جمله ی فوق بخشی از دعاهای انتهایی همان سخنرانی است که در آن رئیس جمهور در ابتدای دوران مسئولیتشان در کنار سایر موارد از "بستن دهان رقیبان و منتقدان" به خدا پناه برده اند!

 

 

اما گویا هنوز پنچ ماه نشده ایشان و اطرافیانشان از پناه خدا خارج شده اند و دهان هایی را بسته اند!

- اولین مورد برنامه ی طنز انتقادی "دکتر سلام" بود که توسط عده ای دانشجوی خوش ذوق در زمان دکتر احمدی نژاد در خبرگزاری دانشجو آغاز و با سعه ی صدر آنها ادامه یافته بود. اما پس از چند برنامه ی انتقادی در دولت جدید از طرف دفتر ریاست جمهوری درش تخته شد!

- دومین مورد انتخاب گزینشی تعداد معدودی دانشجو برای دیدار با رئیس جمهور و اجازه ندادن به نمایندگان تشکل های دانشجویی برای سخنرانی و انتقاد!

- سومین مورد انتخاب مجریان مصاحبه تلویزیونی با رئیس جمهور توسط دفتر آن نهاد و گرفته شدن موبایل های آنها تا زمان مصاحبه و قرنطینه آنها!

- جمع کردن بیلبورد های "صداقت امریکایی" به دستور دولت از سطح شهرهای بزرگ!

- تعطیل کردن جشنواره "افق نو" به دستور دولت و در راستای سیاست های تنش زدایی با کدخدا!

- عزل و برکناری قریب به اتفاق مدیران قبلی با کمباین به جای داس!

- انواع دروغ ها و آمارهای غلط در ارتباط با دولت قبل و رد کردن درخواست مناظره ی رئیس جمهور سابق برای دفاع از خود٬‌ با توهین های آشکار مشاوران رئیس جمهور!

و ....

البته حامیان رسانه ای دولت و روزنامه های زنجیره ای آنها که هر انتقاد را با ترور شخصیت و انگ و تهمت و تخریب و افراطی خواندن دیگران پاسخ می دهند را جزئی از دولت به حساب نمی آوریم!

 

آقای رئیس جمهور! به کجا چنین شتابان؟

شما "نوسفری" اینگونه برخورد می کنی٬‌ وای به سال پایانی!

   + سید مجید - ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢

مشاوران بی نزاکت٬‌دولت به دور از صداقت!

 

یک گزارش صد روزه سرشار از دروغ و تخریب و تهمت!

یک دعوت به مناظره برای روشن شدن حقیقت!

موج توهین و دشنام و نفرت!

مشاوران بی ادب و نزاکت!

و ترس از روشن شدن حقیقت!

دولت فریب و به دور از صداقت!

 

---

اکبر ترکان: «رعایت راستگویی رییس دولت دهم» شرط این مناظره است.

اکبر ترکان: حسن روحانی و محمود احمدی‌نژاد در یک سطح قرار ندارند که بخواهند با هم مناظره کنند!

محمدرضا صادق: احمدی نژاد به دنبال جنجال آفرینی است!

محمدرضا صادق: متاسفانه حقیقت ناب، دشواری‌ها و شرایطی است که تاهنگام روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، مردم با آنها مواجه بودند و مدیریت اجرایی هشت سال گذشته چه در محکمه و چه در نزد افکار عمومی باید نسبت به آنها پاسخگو باشد.

قنبری : وقت آقای روحانی این اجازه را نمی‌دهد که با احمدی‌نژاد مناظره کند.

 

   + سید مجید - ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢

دم خروس بیرون زد!

آقای رئیس جمهور روحانی!

فکر نمی کردید وقتی که برای کوبیدن دیگران و محق جلوه دادن خود و توجیه اینکه در صد روز وعده داده شده کاری نکرده اید٬‌ در جمع دانشجویان دروغ " خزانه ی خالی " را مطرح می کنید٬‌کسی از خودتان پیدا شود و این دروغ را تکذیب کند؟

دم خروس دیروز بیرون زد و دروغ شما که خود را رئیس دولت راستگویان خوانده اید آشکار شد!

دیگر خود را به این لقب نخوانید که برازنده ی شما نیست!

 

سخنان وزیر اقتصاد در تکذیب خزانه ی خالی را در اینجا بخوانید.

   + سید مجید - ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢

آنچه مرقوم داشته‌اید...

 

روز سوم آذرماه و پس از پایان مذاکرات هسته ای و مشخص شدن اقدامات توافقی طرفین که تحلیل ها و نظرات متفاوتی را در پی داشت٬ رییس جمهور در نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب٬‌گزارشی مختصر از نتایج حاصله از مذاکرات و دستاورد های تیم مذاکره کننده ارائه داد. در این نامه آقای روحانی دستاوردهای تیم هسته ای را اینگونه شرح داده است:

- اثبات حقانیت ملت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای در صحنه بین‌المللی

- اذعان قدرتهای جهانی به حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران

- به رسمیت شناخته‌شدن حقوق هسته‌ای ایران و حراست از دستاوردهای هسته‌ای

- توقف روند تحریم‌های ظالمانه و آغاز فروپاشی سازمان تحریم

 

 

 

حضرت امام خامنه ای هم در جواب ایشان از هیئت مذاکره کنندگان هسته ای و دیگر دست اندرکاران تشکر کرده اند و در جواب سه خط و نیمی خود سه نکته ی کلیدی را مورد تاکید قرار داده اند:

- دستیابی به این توافق میتواند پایه‌ی اقدامات هوشمندانه‌ی بعدی قرار گیرد.

- بی‌شک فضل الهی و دعا و پشتیبانی ملت ایران عامل این موفقیت بوده و در آینده نیز خواهد بود.

- ایستادگی در برابر زیاده‌خواهیها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد.

 

آقای هاشمی رفسنجانی هم در سخنانی در مراسم معارفه ی دکتر ولایتی به سمت رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت (که بنده آن را یک بده بستان مربوط به انتخابات قبل می دانم!) گفت:

"امروز بعد از مذاکرات در جواب نامه آقای روحانی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، تدبیر را بار دیگر دیدم،  اگر مقام معظم رهبری این کار را نمی‌کردند اما و اگرها باقی می‌ماند، اما آقا با جمله تشکر از تیم مذاکره کننده مساله را ختم کردند و این کار بسیار مهمی بود."

 

اما آقای هاشمی و رسانه ها و روزنامه های زنجیره ای که در این یکی دو روزه از خوشحالی در پوست خود نمی گنجند به یک عبارت کلیدی و پر مفهوم در جواب کوتاه رهبری توجه نکرده اند و یا عمدا آن را ندیده اند. ایشان در جواب خود از عبارت " آنچه مرقوم داشته‌اید " بسیار هوشیارانه و زیرکانه استفاده کرده اند و تقدیر و تشکر از هیئت مذاکرات هسته‌ئی و دیگر دست‌اندرکاران را منوط به دستیابی به مواردی دانسته اند که آقای روحانی در نامه ی خود مدعی دستیابی به آن هستند.

این دقت نظر و زیرکی در استفاده از کلمات زمانی وزن خود را نشان می دهد که هر انسان عاقل و منصفی متن تفاهمنامه ی ایران و 1+5 را بخواند و انصاف دهد آیا این تفاهم شایان تقدیر و تشکر است؟! و آیا در این تفاهم ایران به مواردی که آقای روحانی در نامه ی خود به رهبری مرقوم داشته اند٬‌دست یافته است؟

 

----

متن نامه ی رییس جمهور به رهبر انقلاب و پاسخ ایشان را در اینجا و آخرین مواضع رهبر ی در مورد مذاکره با امریکا را در اینجا بخوانید.

سخنان آقای هاشمی هم در اینجا قابل دسترسی است.

 

----

. این مطلب در سایت پایگاه تحلیلی خبری 598 و شبکه اطلاع رسانی دانا منعکس شده است.

   + سید مجید - ۱:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢

توافقنامه ی هسته ای و چند نکته!

ایران و 5+1 به توافق اولیه رسیدند و متن توافق امروز در اختیار خبرگزاری ها قرار گرفت. فارغ از هر گونه احساسی که پس از خواندن داده ها و گرفته ها در این توافقنامه به هر ایرانی دست می دهد٬ توجه به چند نکته ضروری است:

- اول اینکه همه ی ما مدیون احمدی نژاد٬ جلیلی و دانشمندان هسته ای هستیم. اگر جلیلی در مذاکرات قبل کوتاه می آمد٬ اگر احمدی نژاد دستور تولید سوخت 20 درصد را نمی داد و اگر دانشمندان آن را تولید نمی کردند٬ الان ایران مجبور بود غنی سازی 5 درصد را تعلیق کند نه غنی سازی 20 درصد را.

- با خواندن وظایف 5+1 به نظر می رسد همان چیزی که امریکایی ها می خواستند محقق شده و به قول خودشان فقط اجازه داده اند که طرف ایرانی در طول 6 ماه اندکی نفس بکشد!

- باز هم این ما بودیم که اقدامات داوطلبانه انجام داده ایم تا اعتماد آنها را جلب کنیم و در مقابل آنها تنها یک آنبات دست ما داده اند!

- آنها در هیچ سطری از توافق نامه به "حق غنی سازی ایران در خاک خود" اشاره ای نکرده اند.

- متن توافق نامه یک متن قراردادی متهم - شاکی است که در آن ایران متهم و آنها شاکی هستند و نگاه از بالا به پایین آنها تغییری نکرده است.

- تا زمانی که نگاه دولت ما به آنها٬ نگاه فرودست به فرادست باشد. تا زمانی که رئیس جمهور ما امریکا را "کدخدای دنیا" بداند و تا زمانی که در سه سطر از مصاحبه اش٬‌ چندین بار از واژه ی "قدرت های بزرگ" استفاده کند٬‌امیدی به عزت٬‌ حکمت و مصلحت ملت ایران در توافقنامه ها نیست.

- البته این آغاز ماجراست. ما صبر می کنیم تا 6 ماه آینده!

   + سید مجید - ۳:٢٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳ آذر ۱۳٩٢