اخلاق٬‌ گمشده ی سیاست!

 

از زمانی که جبهه ی پایداری انقلاب اسلامی با جمع شدن عده ای از مومنین٬ در میدان سیاست کشور اعلام حضور کرد زمان زیادی نمی گذرد. این جبهه با اعلام شعار "عقلانیت، معنویت و عدالت حول محور ولایت" فعالیت خود را آغاز کرد و سعی نمود تا کنش های سیاسی و اجتماعی خود کار خالص برای خدا و اطاعت از رهبری و صداقت با مردم را وجهه همت خویش قرار دهد.

این جمع در ابتدا از جانب سایر گروه های سیاسی جدی گرفته نشد تا اینکه جلسات و همایش های این جبهه با استقبال بی نظیر جوانان مومن و انقلابی٬ بسیار پرشور برگزار شد. بسیاری از نخبگان گفتمان سوم تیر به آنها پیوستند. تعدادی از وزرای برکنار شده ی دولت اول آقای احمدی نژاد دیدگاه های خود را با این جبهه نزدیک دیده و آن را برگزیدند. هر روز مومنین بیشتری با این جبهه آشنا شده و جمع آنها هر روز در اقصی نقاط کشور گسترده تر و شناخته تر گردید.

از نکات مثبت این جبهه استفاده از علمایی تراز اول در "شورای فقاهتی" این جبهه بود. در بیانیه ی اول این جبهه نظارت فقها بر فعالیت های این جبهه برای جلوگیری از انحراف از مسیر صحیح اشاره گردیده بود:

"در چنین شرایطی، سامان دادن «جبهه پایداری انقلاب اسلامی»تحت اشراف جمعی از فقیهان وارسته و آگاه به زمان، جهت انسجام این ملت مخلص و ولایی که خاستگاه فکری خود را همان گفتمان اصیل سوم تیر 84 می داند، امری ضروری و اجتناب ناپذیر می نماید."

استفاده از فقهایی چون علامه مصباح یزدی و مرحوم آیت الله خوشوقت که از اساتید اخلاق بنام تهران بودند بر محبوبیت این جبهه افزود. تصمیم این جبهه بر آن بود تا تمامی تصمیم ها و بیانیه ها و رفتارهای سیاسی خود را بر مدار اخلاق و احکام اسلامی با نظارت این علمای آگاه و بصیر پایه ریزی کنند.

این رفتار جبهه بر مقبولیت آن در بین امت حزب الله روز به روز افزود تا جایی که نوبت به اولین آزمون سیاسی این جبهه یعنی انتخابات مجلس نهم رسید. در شرایط حساس بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم بحث انتخابات و ائتلاف همه ی اصولگرایان برای جلوگیری از نفوذ اصلاح طلبان به مجلس مطرح بود. ابتدا جبهه ی پایداری با اعتلاف موافق بود و معتقد بود که ائتلاف باید حول یک محور های مشخص صورت گیرد و افراد کاندیدا بر مبنای شاخص هایی انتخاب شوند نه بر مبنای سهمیه بندی گروه های مختلف!

همین اعتقاد جبهه ی پایداری و پافشاری بر آن سبب جدا شدن این جبهه از سایر گروه های اصولگرا و ارائه ی لیست انتخاباتی مجزا بود. این جبهه افرادی را  بر اساس شاخصه های ولایتمداری٬ کارآمدی و رفتار در فتنه88 و دوری از کانون های قدرت و ثروت و ... فارغ از اینکه عضو این جبهه باشند یا نه انتخاب و به مردم معرفی کرد. اقبال مردم به کاندیداهای معرفی شده توسط این جبهه آن هم با کمترین سطح تبلیغات قدرت نفوذ این جبهه را به خوبی آشکار و رقبا را هشیار ساخت.

از این زمان به بعد تخریب جبهه ی پایداری که از چندی قبل آغاز شده بود روندی شتابان گرفت و از تمامی روش های غیر اخلاقی در بازی های رسانه ای و سیاسی آن هم به صورت پروژه ای مشترک بین تمامی رسانه ها و افراد اصلاح طلب و آنهایی که خود را اصولگرا می خواندند پیگیری شد. این بی اخلاقی ها با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری گسترده تر شده و بر حجم تخریب ها٬‌توهین ها و دروغ ها افزوده می گردد.

بر خلاف تمامی احساس تکلیف کرده ها٬ جبهه ی پایداری به جای ورود زود هنگام به تبلیغات انتخاباتی و به دور از هیاهو٬‌ابتدا با تشکیل کمیته های تخصصی به تدوین برنامه های سیاسی٬‌اقتصادی٬‌فرهنگی و عمرانی این جبهه برای دولت دهم گرفت و آن برنامه را به شورای فقاهتی ارائه کرده و اشکالات آن را برطرف نمود. پس از آن بر اساس همان رویه ی انتخابات قبلی و بر مبنای اصول گفتمان سوم تیر به جستجوی افراد اصلحی پرداخت که شاخصه های لازم برای ریاست جمهوری حکومت اسلامی را داشته باشند تا از بین آنها بهترین را انتخاب و پس از ارائه ی برنامه به او٬ وی را به عنوان کاندیدای جبهه به مردم معرفی کند.

در همین زمان تخریب ها همچنان ادامه داشت. به دروغ این جبهه٬‌جبهه ی حامیان دولت و گروه انحرافی معرفی شد. به دروغ اعتراض به سخنرانی آقای لاریجانی در قم سازمان یافته توسط این جبهه عنوان شد. به دروغ از اختلاف بین دو طیف تهران و قم این جبهه خبر داده شد. به دروغ و بدون ارائه ی سند برخی از اعضای این جبهه را به تحصیل مال نامشروع متهم کردند. این جبهه را تندرو٬‌ خودسر و ... خواندند٬‌دبیر کل این جبهه را با عنوان استاد اخلاق دولت تخریب کردند و در جدید ترین اقدام در حالی که هنوز این جبهه کاندیدای خود را معرفی نکرده به تخریب سخنگو و کاندیدای احتمالی آن پرداختند.

ابتدا مدرک دکتر باقری لنکرانی را زیر سئوال بردند که با واکنش صریح و قاطعانه ی اساتید دانشگاه شیراز روبرو شد. سپس دروغ هایی در مورد شغل پدر وی در زمان حکومت پهلوی منتشر کردند و در جدیدترین اقدام به تحریف سخنان وی پرداخته اند:

در حالیکه دکتر لنکرانی در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه های جبهه پایداری با بیان این که این جبهه به 40 نفر از متخصصان ماموریت داده است تا برنامه جبهه پایداری برای دولت یازدهم را تدوین کنند اظهار داشت:

نسخه اولیه این برنامه به آیت الله مصباح یزدی ارائه شده و ایشان راهنمایی هایی کرده اند و قرار شده آن جمع نسخه ویرایش شده برنامه را بر اساس توصیه های ایشان تدوین کنند.

خبرگزاری ایسنا با تحریف سخنان وی اینگونه نقل قول کرد:

یک جمع حدودا چهل نفری را برای برنامه‌ریزی در دولت یازدهم منصوب کردم که گزارش کار این گروه را خدمت آیت‌الله مصباح یزدی دادیم تا ویرایش‌های اولیه را ایشان انجام دهند!

و روزنامه ی ابرار نیز با توهینی آشکار و با بی ادبی محض اینگونه تیتر زد:

 

وقتی همه ی گروه ها و اشخاص از اصلاح طلب و اصولگرا تمامی همت خود را به کار بسته اند تا یک جبهه را تخریب کنند می توان به نکات زیر پی برد:

- اخلاق گمشده ی سیاست ماست و شعار "سیاست ما عین دیانت ماست" برای برخی به فراموشی سپرده شده و تلاش بیشتر کاندیداها و گروه ها برای رسیدن به قدرت است نه خدمت به مردم.

- ائتلاف همه ی گروه ها بر علیه جبهه ی پایداری نشان از این دارد که آنها این جبهه را دارای قدرت تاثیرگذاری در انتخابات می دانند و شانس بالایی برای کاندیدای این جبهه قائل اند هر چند به آن اعتراف نکنند.

- برخورد صحیح و اخلاق مدارانه ی این جبهه با تخریب ها نشان می دهد که جبهه بر شعارها و اصول خود پایبند است و اخلاق اسلامی را در مواجهه با مخالفان رعایت می کند.

- گروه ها و اشخاص تخریب کننده و یا رسانه های تحت مدیریتشان و حمایت کنندگان آنها٬ به دلیل رعایت نکردن اخلاق و عدالت٬ هیچ کدام لیاقت ریاست بر مردم و یا معرفی کاندیدا به آنان را ندارند.

- بر اساس حدیث "الناس بامرائهم اشبه منهم بابائهم" برای گسترش اخلاق اسلامی و دین مداری و ولایتمداری در جامعه بهتر است کاندیدایی را برای ریاست بر مردم انتخاب کنیم که خود عملا و در رفتار و گفتار و کردار به سجایای اخلاقی پایبند باشد.

 

----

   + سید مجید - ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٢

صالح مقبول یا اصلح مقام گریز؟

رهبر معظم انقلاب٬‌حضرت امام خامنه ای:

رئیس جمهور آینده باید ضمن اینکه دارای امتیازات رئیس جمهور قبلی باشد، از نقاط ضعف او نیز به دور باشد.

 

----

چند وقتی است که بحث پیرامون کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری گرم شده و تعداد زیادی از رجال سیاسی کشور قبل از فرا رسیدن موعد انتخابات احساس تکلیف کرده و کاندیداتوری خود را اعلام کرده اند! در زمان نوشتن این مطلب سیاستمدارانی که رسما اعلام کرده اند برای کاندیداتوری انتخابات ثبت نام می کنند از انگشتان هر دو دست گذشته و عده ای هم رسما اعلام نکرده و برخی هم در خوف و رجا به سر می برند. عده ای هم در حال تکمیل برنامه ها و پیدا کردن کاندیدای مورد نظر خود هستند.

اما بحثی که در این میان بسیار گرم بوده و مانع ائتلاف گروه ها و نگرش ها شده و در نتیجه بر تعداد تکلیف مداران افزوده است بحث "انتخاب صالح مقبول یا اصلح" است. عده ای بر این اعتقاد اند که جمع کردن رای و انتخاب شدن یک فرد صالح عاقلانه تر است تا از یک اصلح پشتیبانی شود که چندان در میان مردم شناخته شده نیست و قدرت جمع آوری رای نیز مانند فرد صالح ندارد. چرا که با شکست ایشان از رقیب٬ یک فرد ناصالح ممکن است زمام امور مملکت را برای 4 سال یا بیشتر بر عهده بگیرد.

 گروه دیگر بر این اعتقاد اند که چون قرار است زمام امور اجرایی مملکت اسلامی را برای حداقل 4 سال به فردی بسپاریم٬‌پس وظیفه ی عقلی و شرعی ماست که بهترین و اصلح ترین فرد را برای این مسئولیت خطیر انتخاب کنیم و کاری به مقبولیت و یا مشهوریت وی نداشته باشیم که آن در مرحله ی بعد قرار می گیرد.

×××

- در قانون اساسی آمده است رئیس جمهور باید رجل مذهبی - سیاسی باشد. پس فردی که برای این مسئولیت کاندیدا می شود و صلاحیت وی توسط شورای نگهبان تایید می شود چه صالح مقبول باشد و چه اصلح کم اقبال٬  فردی مذهبی و سیاسی بوده و در میان مردم شناخته شده است.

- با نگاهی به تاریخ سی و چند ساله ی انتخابات در جمهوری اسلامی می توان پی برد افرادی که خیلی در سرتاسر کشور شناخته شده نبوده اند در زمان کوتاه تبلیغات انتخاباتی توانسته اند اقبال مردم را به خود جلب نمایند. برای این نمونه می توان آقای خاتمی و آقای احمدی نژاد را در رقابت با آقایان ناطق و هاشمی نام برد. پس یک اصلح که از مقبولیت پایین تری نسبت به یک صالح مقبول و رای آور برخوردار است می تواند با ارائه ی برنامه ها و تبلیغات مناسب خود را به مردم شناسانده و رای مردم را جمع نماید.

- تبلیغات انتخاباتی دور اول آقای احمدی نژاد و تا حدودی دور دوم ایشان نشان داد که چنانچه مردم کاندیدایی را از خود بدانند و او را خدمتگذار واقعی اسلام و مردم و کشور تشخیص دهند٬‌ برای او از جیب خود خرج تبلیغات کرده و او را به یکدیگر پیشنهاد داده و معرفی می کنند. پس یک اصلح کم اقبال نگرانی ای از این مورد نخواهد داشت چرا که خلوص و تقوای او باعث می شود تا به موقع خداوند مهر او را در دل مردم بنشاند.

- یک اصلح مقام گریز که علیرغم میل باطنی و با دعوت و خواهش مردم و برای خدمتگذاری پا به عرصه ی مهم رقابت انتخاباتی می گذارد٬ در تمامی رفتارهای انتخاباتی و مسئولیتی خود در آینده منش خود را که شهرت گریزی و خدمت رسانی صادقانه و خالصانه به مردم برای جلب رضای خداست حفظ می کند و خود را وامدار هیچ گروهی جز مردم نمی داند. اما یک صالح مقبول که از ائتلاف گروه ها و احزاب و تبلیغات آنها به ریاست رسیده وامدار گروه هاست و باید مجموعه ی زیر دست خود را بین افراد بعضا حتی ناصالح که از او حمایت کرده اند تقسیم کند.

- شکست خوردن از رقیب انتخاباتی در اثر افزایش کاندیداهای خودی نکته ی صحیحی ست و در آن صورت وظیفه ی شرعی مومنین است که یک کاندیدا داشته باشند و از یک نفر حمایت کنند تا رای آنها شکسته نشده و رقیب آنها پیروز نشود. اما زمانی که رقیب آنها در یک خودزنی آشکار و یک تجربه ی شکست خورده٬‌ خود را از چشم مردم و رای دهندگان انداخته و در رقابت انتخاباتی جایی برای عرض اندام ندارد٬‌این حق مردم است تا سکان ریاست بر خود را برای حداقل 4 سال به "بهترین" بسپارند نه "رای آورترین"!

×××

- حضرت امام خمینی‌(ره) می فرمایند: "ما مامور به انجام وظیفه ایم نه حصول نتیجه"

- حضرت آیت الله مصباح می فرماید: در دوره هشتم ریاست جمهوری قدرت، امکانات، صدا و سیما و حتی ثروت کارگزاران در اختیار اصلاح‌طلبان بود، در چنین شرایطی جا دارد که از همه چیز صرف نظر کنیم و توافق امری عقلایی است. امروز اصلاح‌طلبان چنین وضعیتی ندارند و شانس برنده شدن با آنها نیست آنها در موقعیتی هستند که چه کسی را انتخاب کنند که رد صلاحیت نشود، سران آنها که قطعاً رد صلاحیت می‌شوند از این رو به دنبال فردی هستند که سابقه نسبتا خوبی داشته و رأی بیاورد اما بعید است که مردم به آنها اقبال داشته باشند.

 

 

اگر در انتخابات امر دایر شد بر اصولگرا و اصلاح‌طلب، همه باید بر روی اصولگرا اتفاق کنند و نظرات دیگر خود را کنار بگذارند و بر روی شخصی اجماع کنند که در مقابل آنها رأی داشته باشد. اما امروز رقابت در میان اصولگرایان است چون اصلاح‌طلبان بعد از فتنه 88 دیگر در میان مردم جایی ندارند.

- رهبر معظم انقلاب هم که معمولا قبل از انتخابات ملاک هایی برای انتخاب اعلام می کنند٬ در مشهد مقدس فرمودند: رئیس جمهور آینده باید ضمن اینکه دارای امتیازات رئیس جمهور قبلی باشد، از نقاط ضعف او نیز به دور باشد.

برداشتی که بنده از فرمایشات ارائه شده در بالا می کنم این است که مومن ترین٬ با تقوا ترین٬ بهترین و کم ضعف ترین و با تدبیرترین و با برنامه ترین و ... کاندیدا مد نظر امام خامنه ای می باشد که اصلح نامیده می شود. ایشان نیز در توصیه های انتخاباتی خود هرگز نفرموده اند که به رای آورترین فرد صالح رای بدهید و اصلح را فرو گذارید چون رای ندارد.

 پس در چنین شرایطی که برای مومنین شرایط انتخاب از بین صلحا بدون ترس از برنده شدن رقیب ناصالح محیا شده است٬‌ وظیفه ی شرعی و اخلاقی همه ی ماست که با دقت در شرایط٬‌مشخصات فردی و اخلاقی٬‌برنامه ها٬‌اطرافیان و تبلیغات کاندیداها٬ "اصلح" را از میان آنها انتخاب کرده و زمام جامعه ی اسلامی را به دست او بسپاریم.

 

---

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ

ای کسانی که ایمان آورده اید! اگر خدا را یاری کنید شما را یاری خواهد کرد و قدم هایتان را استوار خواهد نمود.

 

----

. این مطلب در بخش سایر رسانه های رجانیوز و سایت های حرف تو و زاهدانه و شبکه اطلاع رسانی دانا منعکس شده است.

   + سید مجید - ۸:۱۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٢

لبخند انکار زدند که مگر میشود؟!

۷ اسفند ۹۱

دکتر محمد باقر قالیباف : «ممکن است که بگویند قالیباف، انسان تکنوکراتی است که باید بگوییم تکنوکرات بودن چیز بدی نیست».

 

 

نوروز ۹۲

امام خامنه ای: «اقتصاد ما دچار این اشکال است که وابسته به نفت است. ما باید اقتصاد خودمان را از نفت جدا کنیم؛ دولتهای ما در برنامه‌های اساسیِ خودشان این را بگنجانند. من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاههای نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان "تکنوکرات" لبخند انکار زدند که مگر میشود؟! بله، میشود؛ باید دنبال کرد، باید اقدام کرد، باید برنامه‌ریزی کرد».

----

حماسه ی اقتصادی و سیاسی با انتخاب صحیح یک اصلح اقتصادی و سیاسی امکان وقوع خواهد داشت. امروز دیگر نباید به صالح اکتفا کرد.

   + سید مجید - ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٢

تو اولین شهید راه ولایتی...

 

بانو...

چگونه هضم کنیم؟

جسارت به ولایت را؟

حتک حرمت بیت دخت نبی را؟

از دست رفتن محسن زهرا را؟

پهلوی شکسته را؟

صورت سیلی خورده را؟

شهادت بهانه ی خلقت را؟

 اللهم ارزقنی طلب ثارک مع امام منصور...

 

آجرک الله بقیه الله!

 

----

قال الله تعالی:

لولاک لما خلقت الافلاک: اگر تو نبودی هرگز افلاک را خلق نمی کردم

لولا علی لما خلقتک: اگر علی نبود تو را خلق نمی کردم.

لولا فاطمه لما خلقتکما: اگر فاطمه نبود شما دو را خلق نمی کردم.

   + سید مجید - ٥:٠٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٥ فروردین ۱۳٩٢

درس بزرگ سال 91

 

سال حماسه ی سیاسی و اقتصادی مبارک

 

حضرت امام خامنه ای:

درس بزرگ موفقیت ها و دستاوردهای سال 91 ، این است که:

 

 

یک ملت زنده

هرگز بر اثر تحریم ، فشار و سخت گیری دشمن

به زانو در نخواهد آمد

 

----

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ

 آنان که گفتند که پروردگار ما الله است و سپس پایداری ورزیدند، بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نمی شوند.

(سوره ی احقاف - آیه 13)

   + سید مجید - ٢:۱٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۳ فروردین ۱۳٩٢